פוסטים אחרונים
Please reload

השימוש האסטרטגי העברי הראשון בטוויטר?

05/03/2012

 

עודד גביש @odedgavish26 אולי עוד לא ממש יודע, אבל הוא הספורטאי הישראלי השני (הראשון היה בניון) שעושה שימוש אסטרטגי במדיה החברתית.

יש אנשים בפייסבוק ובטוויטר שמספרים לנו מה קורה איתם, יש כאלה שמהגגים על העולם (מומלצת @blondieornote), ויש כאלה שמבינים שזהו כלי תקשורת לכל דבר ורצוי וכדאי לעשות בו שימוש של דבר. לא מזמן נערך בניו יורק כנס שעסק בניו מדיה ובאחד הפורומים בו עלתה השאלה מהי המדיה הנכונה והטובה ביותר לסלבס (ספורטאים, פוליטיקאים, אמנים) המסקנה שלהם היתה כלי אחד: הטוויטר. נערך שם דיון ארוך ומקיף למה דווקא הטוויטר, אחת הסיבות היתה הדיוק וחוסר האופציה להוציא דברים מהקשרם. בארץ הפייסבוק שולט, אבל יותר ויותר אנשים משתמשים בכלי המדויק והממצה הזה, הראשון שעשה את זה נכון הוא יוסי בניון @yossibenayoun15 שהיום יש לו כבר יותר מ 175,000 עוקבים!

מה עשה עודד גביש? פשוט אמר מה שכולם חשבו בלב. בית"ר ירושלים (שנאבקת עם קבוצתו של גביש, הפועל באר שבע נגד הירידה) שיחקה מול האלופה שבדרך קרית שמונה. כל השבוע המשחק הזה הריח לא טוב, שדר המשחק בטלוויזיה אמר בדברי הפתיחה שלו שהבעלים של קרית שמונה איזי שירצקי הוא חבר טוב של מאמן בית"ר אלי כהן, בקרית שמונה אוהבים את בית"ר (שהיתה מזוהה עם הליכוד, והיום יותר מזוהה עם גזענות) ואף אחד לא הסתיר את הסימפטיה בין הקבוצות. אם היינו באנגליה זה היה בסדר, שם קבוצות שזוכות באליפות מגיעות למשחק לא חשוב עבורן ומורידות אחרות ליגה בלי חשבון, כי זוהי מהות הספורטיביות. אנחנו, שנכווינו מכל מיני דברים שנראים רע, והפכנו למאוד ציניים וחשדנים (חקירות, מבקרי מדינה, ישראל כהן, סמי בכר והשריקה נגד טפירו…-מכל אלה לא יצא כלום ובחלק גם אין כלום, אבל זה נראה רע).

כשבבאר שבע ראו שקרית שמונה, שנתנה השנה הצגות נגד מכבי חיפה והפועל ת"א, מגיעה מול בית"ר החלשה, ומשחקת עוד יותר חלש מבית"ר, זה עיצבן אותם (וזה אנדרסטייטמנט). מכאן יש שתי אופציות: לדבר בעילום שם ("גורמים בב"ש", או להשתמש במה שיש ולהעלות דיון לאויר), גביש בחר בטוויטר וירה: "עם כל הכבוד לקרית שמונה, ויש כבוד, קצת תמוה שכל השבוע השחקנים מצוטטים כמה הם אוהבים את בית"ר. תוצאה לא מפתיעה ולא ספורטיבית".

גביש עורר מהומה, בקרית שמונה כעסו, במעריב ציטטו את הציוץ, היו כאלה שכבר פירשנו, אבל בדבר אחד תהיו בטוחים: גביש עשה שינוי. הוא הוציא לאור מה שכולם חשבו בלב, לקרית שמונה המשחק החלש לא עבר בשקט, והשחקנים החלו לגונן על עצמם. אף אחד שם לא רוצה שהעונה המדהימה של רן בן שמעון והחבורה מהצפון תהיה מוכתמת ולו לחצי שנייה בחשד חוסר ספורטיביות.

אני לא רוצה להתייחס לעצם העניין, אלא לשימוש בטוויטר. כשאתה רוצה ליצור מהלך, לעשות שינוי מהותי, אתה לעיתים משתמש בכלי התקשורת, אז יש כאלה שמשתמשים בתקשורת ההמונים, מעבירים מסר מנוסח היטב לכתב או עורך ומעוררים דיון ציבורי. גביש השתמש בכלי התקשורת בו הוא הכתב, העורך והמוציא לאור (הטוויטר) ויצר שיח ציבורי. הוא העלה נושא לסדר היום, וגם הצליח ליצור שינוי- כולם יודעים שמעכשיו קרית שמונה, וכל קבוצה שתשחק מול קבוצות שנאבקות בתחתית- יתנו הכל, כי הן חשופות לא רק לרינונים של פרשן זה או אחר, אלא לביקורת של מאות ואלפי כלי תקשורת קטנים, ממוקדים, שהיום קובעים את סדר היום הציבורי והתקשורתי לא פחות מאשר כלי התקשורת הממוסדים

Please reload

יצירת קשר
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black LinkedIn Icon