פוסטים אחרונים
Please reload

איך במעריב הכשילו את עתיד העיתון

03/09/2012

 

"מי שקורא עיתון בשירותים לא יקח איתו את המחשב שלו", אמר לי אחד מאנשי מעריב לפני שנים רבות.
 

אז הנה נתון מדהים- 58 אחוזים מאוהדי הספורט בארצות הברית קוראים ספורט בשירותים- דרך הסלולר והטאבלט שלהם. כן, את האייפד אפשר לקחת לשירותים.
 

קודם כל גילוי נאות. הייתי חלק מהצוות שהקים את NRG מעריב. אני בעל דעה מאוד ברורה למה מעריב נפל, ויש בי לא מעט כעס על מנהלי ובעלי הדעה בעיתון אז מזמן, כשהקמנו את NRG.
 

תתפלאו, אבל האויב הגדול של NRG היו בעלי הכוח בעיתון המודפס. ידענו, הרגשנו, והם גם לא הסתירו את זה, אבל עורכי ובכירי העיתון המודפס רצו ש-NRG ייכשל.
 

"האינטרנט יפגע בעיתון" הם אמרו לנו, בקול רם ובלי להתבייש. הם אמרו לנו, הם אמרו בשיחות פנימיות ואני מניח שלחשו על אוזנו של בעל העיתון, עפר נמרודי.
 

כך התחילה התקשורת הדיגיטלית של מעריב, עם אויב מבית. במקום להסתכל על העתיד כמשהו שיעזור להם, חלק מאנשי מעריב עשו הכל כדי להכשיל אותו.
 

זכורה לי במיוחד תקרית עם מדור הספורט של העיתון. לאחד ממשחקיה של מכבי תל אביב באירופה החליט העיתון שלא לשלוח כתב ולהסתפק בסיקור טלפוני של הכנות הקבוצה וכתיבה של המשחק מתוך צפייה בטלוויזיה. אנחנו ב-NRG הצלחנו להשיג מימון ולשלוח כתב. העניין כמעט וטורפד על ידי אנשי העיתון המודפס. מבחינתם שלא יהיה סיקור בכלל, ורק ש-NRG  לא יהיה מעל מעריב המודפס. לאחר שיחה ביני ובין עורך הספורט דאז, יואב גולן, העניין נפתר.
 

באחד הדיונים שלי אמרתי למי מאנשי העיתון: "אז האינטרנט מפריע לכם, אתם חושבים שתצליחו לחסל את הטכנולוגיה הזאת? שהאינטרנט ייעלם מהעולם?" נדמה לי שזו היתה השאיפה הפנימית של האנשים אז, אלה שהביטו בבוז באנשי האינטרנט.
 

אז, בהתחלה, שם התחיל הסוף של מעריב, כשמתוך העיתון המודפס ניסו לקבור את הדיגיטל. הם הצליחו. היום רואים את התוצאות של "ההצלחה" שלהם.
 

המסקנה לשאר העיתונות: חפשו מודל אחר. שונה. תביטו לארצות הברית ותראו מה מנסים לעשות בעיתונים הגדולים שם (מודל אחד שמנסים עכשיו הוא מעבר לדיגיטל. עד עשר כתבות ללא תשלום, ומהכתבה ה-11 המנוי הוא בתשלום. מעניין אם זה יצליח).
 

העולם השתנה, הכלכלה משתנה, האדם מסתגל, וכך גם העיתונות צריכה להתאים את עצמה. זה כבר לא עולם של טלוויזיה, רדיו ועיתון. בני האדם שינו את הדרך בה הם צורכים מידע.
 

ידיעות אחרונות היו הראשונים להקים את YNET, מעריב והארץ פיגרו שנות אור אחריהם, את התוצאות אנחנו רואים היום.
 

בארה"ב כולם מותאמים כבר לטאבלטים, בארץ יש עדיין כאלה שלא מבינים שהכל צריך להיות מותאם לטבאלט ולסלולר. מי שיביט קדימה ויסתגל- ישרוד. זה כבר לא משנה למי הוא ימכור את בית הדפוס שלו, כי גם בית הדפוס יהיה לא רלוונטי

Please reload

יצירת קשר
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black LinkedIn Icon