פוסטים אחרונים
Please reload

הסקרים טעו, כי האנשים הישנים פשוט לא יודעים איך להתמודד עם העולם הדיגיטלי

24/01/2013

 

יאיר לפיד היה היחיד שהאסטרטגיה שלו כיוונה לעולם הדיגיטלי של היום ופחות לעולם הישן שם חיים הסוקרים.
 

מנהל הקמפיין האמריקאי של לפיד' מרק מלמן' צוטט כאומר משפט מאוד מעניין לגבי הסקרים בימים שלפני הבחירות. מלמן טען שהסקרים טועים כי הם לא יודעים להתמודד עם האינטרנט.
 

והוא צדק. אולי הניסוח מעט שונה, אבל מה שלפיד עשה טילטל לא רק את הפוליטיקה הישנה כמו שהוא אמר, אלא גם את אלה שמסקרים וסוקרים פוליטיקה ישנה. למה? הוא השתמש במדיה החדשה ופחות בישנה. הסוקרים השונים בכלל לא מבינים מאיפה זה נחת עליהם. איש מהם לא חזה את המפץ החדש, משום שהם חושבים ועובדים ישן.
 

בהתחלה לפיד הרגיז את העיתונאים. הם הציקו לו על כך שהוא מדבר רק בפייסבוק, שהוא עונה רק בפייסבוק, שהוא לא נענה לחיזורים שלהם. הרי כל פוליטיקאי אחר היה קופץ ונענה לכל הצעה לראיון. לפיד קבע בעצמו את כללי המשחק שלו מה שהם לא הבינו זה שבעבר הם היו כלי התקשורת היחיד לשוחח עם הציבור, הם היו צינור התקשורת של מועמד אל העולם. העידן הזה עבר ונגמר. לפיד דיבר עם הציבור באופן ישיר. דרך הפייסבוק וגם בחוגי בית והרצאות. מה שהיה יפה הוא שמי שהיה בחוג בית יכל להמשיך ולתקשר עם לפיד בפייסבוק.
 

אולי גם הפרסומאים התרגזו עליו בלי להגיד את זה בקול רם, כי את רוב התקציב הוא שם על האינטרנט (כך לפי מלמן). שלטי חוצות כבר לא עובדים, זה נגמר. למה? תסתכלו מסביב כשאתם נוהגים ותראו כמה אנשים מסמסים בנהיגה ותבינו שמי שלא מסתכל על הכביש, בטח לא יסתכל על שלטי חוצות.
 

ואיפה טעו הסוקרים? איפה פספסו הפרשנים?
 

הם פשוט לא ידעו היכן להקשיב ולשאול. עברנו לעולם דיגיטלי, אנשים מזמינים כרטיסי קולנוע בסלולר (אם אם הלא רואים את הסרט בטאבלט), כרטיסי טיסה דרך הטאבלט, ומקיימים עסקים בשיחות סקייפ. גם הבחירות התנהלו שם, אולי לא בשלשול הפתק עצמו אבל בודאי בשיחה הציבורית. מי שהשקיע את זמנו בשיחה ולא בפרסום, ניצח. מי שירה לעברנו סיסמאות ("ביבי טוב לעשירים") עבד כמו פעם. פעם זה עבד, היום כבר לא.
 

לפיד ידע לעשות את זה נכון מההתחלה. מדיה חברתית, שילוב של שיחה בחוגי בית ובאינטרנט (און ליין ואופליין) ושמירה על מסר אחיד.

Please reload

יצירת קשר
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black LinkedIn Icon