פוסטים אחרונים
Please reload

כמה (לא) פשוט להיות דובר

01/05/2014

 

 

או: אם דובר לא מקבל מידע שלם, מפורט ומקיף, כל ארגון ייגרר למשבר תקשורתי
 

סיפור דוד הנחלאווי עורר ויכוח ציבורי אדיר וביקורת  אדירה על צה״ל שלא העניק גיבוי לחייל הבודד בשטח.
 

נקודת מבט נוספת היא על תפקידו, תיפקודו וקשייו של דובר צה״ל ושל דובר בכל ארגון, בזמן ניהול משבר תקשורתי.
 

תקציר האירועים: ברשת הופץ סרטון בו נראה דוד הנחלוואי דורך נשק מול פלסטינים שהתגרו בו כשאחד מהם אוחז בידו אגרופן. במקביל דווח כי החייל, דוד (שייזכר לנצח מעכשיו כדוד הנחלאווי) נשלח לכלא.
 

העניין עורר סערה גדולה ומחאה עצומה כנגד הצבא, ״ששלח את החייל לכלא במקום לגבות אותו״.
 

דובר צה״ל הגיב יותר מתגובה אחת לסרטון שהופץ, וכאן התחילה הבעיה. בתחילה נאמר ע״י דובר צה״ל כי התנהגותו של החייל אינה עומדת בקנה אחד עם המצופה מחיילי צה״ל. אחר כך הגיעו עוד מספר גירסאות ורק מאוחר יותר הובהר כי החייל נשלח לכלא בשל תקרית אחרת לחלוטין: הוא היה מעורב באלימות נגד חייל אחר ונגד מפקדו.
 

אבל זה כבר היה מאוחר מדי, בתודעה הציבורית התקבעה הדעה כי דוד הנחלאווי בכלא בגלל התקרית עם הפלסטינים, ושוב הצבא מפקיר את החיילים הפשוטים בשטח וזורק אותם לכלא כדי לקבל שקט מהתקשורת.
 

נקודת הכשל בהסברה של התקרית הזו היתה בזרימת המידע מהשטח. במצבי משבר העברת המידע מהשטח לדוברים ומנהלי המשברים התקשורתיים צריכה להיות מלאה, מפורטת עד כמה שיותר, אמיתית ועמוקה. היום ברור שדובר צה״ל קיבל לידיו את המידע לגבי הסיבה לשליחתו של דודו הנחלאווי לכלא מאוחר, ולכן התגובה הראשונית שלו היתה שגויה. אבל לא דובר צה״ל אשם בכך, אלא מי שהעביר לו מידע חלקי ושגוי. בינתייםֿ עד לתיקון התגובה, הוצת גל המחאה ברשת.
 

אם הצבא היה מבהיר מלכתחילה כי ״החייל נשלח לכלא משום שהיכה את מפקדו שבועיים לפני התקרית ובלי שום קשר אליה.  במהלך התקרית חש החייל בסכנה ולכן דרך את נשקו״, סביר להניח שגל המחאה היה קטן הרבה יותר, ואולי, אולי אפילו לא היה מתרחש כלל.
 

במצבי משבר אנשים נוטים להעביר לדוברים חלקי מידעים, אולי בגלל לחץ זמן, אולי בגלל רצון לחפות או להסתיר חלק מהאמת. אולם התנהגות שכזו, שמונעת את המידע ממי שאמור לנהל את המשבר בתקשורת, יכולה רק להזיק.

Please reload

יצירת קשר
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black LinkedIn Icon